Okno w łazięce

Planując budowę domu, już na etapie projektu musimy ustalić rozkład pokojów i okien.

Łazienka jest pomieszczeniem, które powinno zapewniać nam poczucie intymności i prywatności. Dla naszego komfortu równie ważna jest także odpowiednia ilość światła. Zastanawiasz się, czy warto mieć okno w łazience? Zapraszamy do naszego poradnika.

W tradycyjnych blokach lub w tzw. „starym budownictwie” kwestia okna w łazience została już rozwiązana przez projektantów – najczęściej spotykane są „ślepe”, zabudowane pomieszczenia. W nowoczesnych projektach domów i mieszkań łazienki z dostępem do naturalnego źródła światła są coraz bardziej powszechne. Jednak nadal spora część budujących wzbrania się przed wstawianiem okien do łazienki. Mamy nadzieję, że zbiór poniższych argumentów sprawi, że nie będziesz mieć już żadnych wątpliwości.

Okno do jasnej łazienki

Więcej światła, więcej ciepła

Światło słoneczne, wpadające do łazienki przez okno, nie tylko pozytywnie wpływa na samopoczucie, pobudzając produkcję serotoniny w organizmie, ale również przyczynia się do oszczędności w domowym budżecie. Nie musisz używać sztucznego oświetlenia, przez co obniżasz rachunki za prąd. Docierające promienie słoneczne również przyjemnie ogrzewają pomieszczenie, co daje możliwości dodatkowych oszczędności na ogrzewaniu. Zgromadzone w ten sposób pieniądze możesz natomiast przeznaczyć na przyjemności lub upominki, np. kosmetyki. I z tym wiąże się kolejna zaleta posiadania okien w łazience. W naturalnie rozświetlonym pomieszczeniu zrobisz dokładniejszy i bardziej naturalny makijaż.

roleta rzymska w łazience

Moja łazienka, moja prywatność

Kwestia, która jest strategiczna z punktu widzenia użytkowników każdego domu – korzystając z łazienki chcemy mieć pewność, że nikt nie będzie nas podglądać. Dlatego dla wielu osób okno w łazience już z góry skazane jest na porażkę – sytuacja, w której ktoś z zewnątrz może nas dojrzeć jest niedopuszczalna. Prostym, a jednocześnie stylowym rozwiązaniem jest zamontowanie np. rolety rzymskiej czy też szyb ornamentowych, dostępnych w ofercie firmy Oknoplast. Dzięki temu nie tylko zyskujemy na prywatności, ale też dodatkowy element, który wpływa na stylistykę wnętrza. Praktyczne z pożytecznym – kochamy takie rozwiązania!

zaparowane szyby

Zaparowane szyby – problem?

Każdy, kto przykłada uwagę do estetycznych i przejrzystych okien w domu z pewnością zada sobie to  podstawowe pytanie. Rzeczywiście łazienka, w której korzystamy z kąpieli i używamy gorącej wody, może w kilka krótkich chwil całkowicie się zaparować. O ile na rynku oferowane są środki do czyszczenia, które reklamują się jako „niepozostawiające smug”, to niestety nie wynaleziono jeszcze środka, który zapobiegnie zaparowaniu szyb. Jeśli planujesz okno blisko umywalki lub w bezpośrednim sąsiedztwie np. wanny, może to być spory problem – zwłaszcza, kiedy możliwe jest ochlapanie szyby wodą z mydlinami. Na szczęście z problemem zaparowania łazienki rozliczamy się w następnym punkcie.

okno Oknoplast w łazience

Lepsza wentylacja dla zdrowia

Argumentem, który przekona racjonalistów jest kwestia zapewnienia dobrej cyrkulacji powietrza. Każda łazienka, niezależnie, czy wyposażona w wannę czy prysznic, potrzebuje efektywnej wentylacji. W przeciwnym razie gromadząca się po kąpieli para sprawi, że wilgoć w pomieszczeniu znacznie wzrośnie. To może natomiast przyczynić się do powstawania niebezpiecznych dla zdrowia i bardzo trudnych do usunięcia pleśni i grzybów. Choć w łazienkach zawsze instalowane są wywietrzniki, to jednak rzadko kiedy są na tyle skuteczne, aby zapewnić odpowiedni poziom wentylacji. Posiadanie okna w łazience pozwoli nam swobodnie wietrzyć pomieszczenie, a nawet minimalnie uchylone da duże efekty i pozwoli zapobiec rozwojowi niechcianych i niezdrowych nalotów.

Stylowe wnętrze

Zazwyczaj myślimy o łazience w kategoriach czysto praktycznych, jako o pomieszczeniu, które nie wymaga dekoracji. Jednak spójrzmy z innej perspektywy. Łazienka to niemalże strategiczny punkt na mapie domu. Tutaj rozpoczynamy dzień, przygotowując się do wyjścia z domu i tutaj kończymy dzień, relaksując się w kąpieli. Zasługujemy zatem, żeby cieszyć się komfortem przyjemnego, zadbanego i elegancko urządzonego wnętrza. Okno w łazience daje nam takie możliwości. Na parapecie możemy postawić rośliny w pięknych doniczkach, ozdoby czy ładne i praktyczne koszyczki na kosmetyki i drobiazgi. W trosce o swoją prywatność możemy zainstalować rolety, które poza aspektem praktycznym, będą dodatkową ozdobą.

Okno ID 4000 Softline

Okno w łazience to zdecydowanie dobry pomysł, poparty zarówno racjonalnymi argumentami, jak i względami estetycznymi. A ponadto, jakże kusząca i piękna jest perspektywa zażywania kąpieli i podziwiania w tym samym czasie rozgwieżdżonego nieba… 

Okna Góra Kalwaria

Szybki kontakt

Góra Kalwaria 05-530
ul. Dominikańska 32

+48 783 835 958
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Give your website a premium touchup with these free WordPress themes using responsive design, seo friendly designs www.bigtheme.net/wordpress